piątek, 13 września 2013

Jaką licencją objete są popularne programy? Co oznaczają skróty OEM i GNU?

Licencja freeware - Skype, InfraView
Licencja Trial - Panda Antivirus, WinRAR

Licencja GNU

Powstały w ramach projektu GNU zbiór reguł, zgodnie z którymi rozprowadzane jest tzw. "wolne oprogramowanie". Na zasadach Powszechnej Licencji Publicznej udostępniane jest m.in. jądro systemu operacyjnego Linux oraz większość oprogramowania dla niego przeznaczona. Podstawowym celem przyświecającym twórcom licencji było umożliwienie producentom oprogramowania prawnie zagwarantowanej możliwości tworzenia produktów wolno dostępnych dla wszystkich użytkowników.
Licencja OEM
Jest formą licencjonowania oprogramowania Microsoft wyłącznie na system komputerowy, na którym zostało oryginalnie zainstalowane.


Produkty licencjonowane w formie OEM mogą być rozprowadzane wyłącznie razem ze sprzętem komputerowym.

Nie ma możliwości przeniesienia oprogramowania na inny system komputerowy.W przypadku zakupu licencji OEM wymagana jest aktywacja produktu, która wiąże oprogramowanie z płytą główną komputera

LIcencja wyłaczna i niewyłączna.

Licencja wyłączna stanowi zobowiązanie licencjodawcy, że nie zezwoli na wykorzystanie utworu osobom innym niż licencjobiorca. Licencja niewyłączna nie zakazuje licencjodawcy ponownego udostępnienia tego samego utworu innym osobom i udzielenia im kolejnych licencji. Udzielając niewyłącznych licencji twórca może zezwalać na niezależne wykorzystywanie utworu przez wiele osób lub instytucji. Licencje Creative Commons są licencjami niewyłącznymi.

piątek, 6 września 2013

Czym jest Creative Commons?




Są to licencje, które oferują różny zakres swobód i ograniczeń, działają one w imię poszanowania praw autorskich, jednak pozwalają one wybrać, które z tych praw powinno odnosić się do naszego programu.




Kierują się one czterema głównymi zasadami:







 Uznanie autorstwa. Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne pod warunkiem, że zostanie przywołane nazwisko autora pierwowzoru.




 Użycie niekomercyjne. Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne jedynie do celów niekomercyjnych.



 Na tych samych warunkach. Wolno rozprowadzać utwory zależne jedynie na licencji identycznej do tej, na jakiej udostępniono utwór oryginalny.



  Bez utworów zależnych. Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać utwór jedynie w jego oryginalnej postaci – tworzenie utworów zależnych nie jest dozwolone.

Więcej informacji znajdziesz tutaj

Rodzaje licencji na programy komputerowe.

Shareware - słówko share z angielskiego oznacza dzielić się, programy z licencja shareware to programy, którymi można się dowolnie dzielić, udostępniać je w sieci. Oczywiście potrzebujemy na to zgody autora. Programy z licencja shareware to zazwyczaj wersję testowe (np, 30dniowe), często także dodatkowe opcje programów są zablokowane w tej darmowej wersji.

Freeware (ang. darmowe oprogramowanie)  - programy rozpowszechniane za darmo, nie wolno ich sprzedawać ani dokonywać w nich zmian.


Adware - autor nie pobiera opłat za użytkowanie programu, ale umieszcza w nim banery reklamowe. Często programy shareware po okresie testowym, wygaśnięciu licencji przekształcane są w programy adware. Reklamy obniżają szybkość funkcjonowania programu, dlatego w programach tego typu zazwyczaj jest dostępna opcja wykupienia pełnego programu. Na rozpowszechnianie programu należy uzyskać zgodę autora.


Trial - licencja ta służy zazwyczaj do rozprowadzania wersji próbnych. Program funkcjonuje tylko określoną liczbę dni (od 7 do 90 dni). Po upływie jedyne co można zrobić z programem to zarejestrować się w nim lub usunąć z dysku twardego komputera.


LIcencja grupowa, a licencja jednostanowiskowa.

Czym jest licencja grupowa (ang. site licence)? Licencja grupowa określa dokładną ilość komputerów na jakich może zostać zainstalowany zakupiony program. 
Natomiast licencja jednostanowiskowa (ang. one-site licence) jak nazwa wskazuje pozwala zainstalować program tylko na jednym komputerze. 
Nie wolno udostępniać tego programu w sieci dla szerszej liczby odbiorców. 
Licencja ta zabrania także użytkowania tego programu na więcej niż jednym komputerze w tym samym czasie. Są to dwa najważniejsze i podstawowe rodzaje licencji.